Aptullah Kuran Anma Konuşmaları 2022

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü olarak sizi bu yıl yapılacak Aptullah Kuran Anma Konuşmasında aramızda görmekten mutluluk duyarız.

İKİ ÜNİVERSİTENİN HİKAYESİ: BİR ÜNİVERSİTENİN RUHU VAR MIDIR?

Selim Deringil

Bu konuşma Boğaziçi Üniversitesi/Robert Kolej ile Suriye Protestan Koleji/Syria Protestant College (SPC) Beyrut Amerikan Üniversitesinin (AUB) kuruluşları ve tarihlerine karşılaştırmalı bir bakış denemesidir. Boğaziçi Üniversitesinin Kurucu Rektörü Profesör Aptullah Kuran adına adanmış bir konuşmalar dizisinde üniversitenin tarihi konusu anlamlıdır.

Tarihi oluşumu Robert Kolej / Boğaziçi Üniversitesi’ne çok benzeyen bir ikinci kurum şu anda Beyrut’ta eğitim veren Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB). Amerika dışında kurulan ilk iki Amerikan koleji, hemen hemen aynı tarihlerde (RC 1863) ve Syria Protestant College (SPC 1866 AUB 1920) eğitime başlamışlardır. Her iki kurumun da içinde bulundukları toplumlara çok önemli katkıları olmuştur. Bu konuşmada iki kurumun tarihi güzergahları, geçirdikleri evreler, muhtelif tarihi bağlamlardaki iniş çıkışları konu alınacaktır.

Selim Deringil'in vereceği bu konuşma 7 Nisan Perşembe günü saat 18:00'da T.B. 310'da gerçekleşecektir. Pandemi koşullarından dolayı konuşmayı salonda dinlemek isteyenlerin önceden şu adrese yazmasını rica ederiz: butarihbolumu@gmail.com

Konuşma Zoom üzerinden de yayınlanacaktır: bit.ly/3767RYW